Megkezdődött a hulladékgazdálkodási rendszer teljes kiépítése

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 85 település részvételével alakult meg az Abaúj-Zempléni Szilárdhulladék Gazdálkodási Önkormányzati Társulás, mely az „Abaúj-Zempléni Szilárdhulladék Gazdálkodási Rendszer teljes kiépítése” című projekttel a KEOP 1.1.1/09-11 pályázati konstrukció keretében valósítja meg fejlesztéseit a társulás 81 települését érintően.

A projekt  alapvető célja a társult települések területén megteremteni a modern és költséghatékony hulladékgazdálkodás feltételeit 81 település hulladékgazdálkodási rendszerének fejlesztésével.

A cél egy olyan integrált hulladékgazdálkodási rendszer kiépítése, amely:

  • legalább 30 év időtartamra biztosítja a lakossági szilárd hulladék jogszabályi előírásoknak megfelelő környezetkímélő kezelését és ártalmatlanítását
  • csökkenti a szükséges lerakó kapacitást, illetve a terület felhasználást, melynek következtében a lerakók által okozott környezet terhelés csökken
  • növeli a környezettudatosságot, aktívan bevonja a lakosságot a hulladékgazdálkodásba, különös tekintettel a megelőzésre és a házhoz menő szelektív gyűjtésre.

A fejlesztést, a fenti célok megvalósítása mellett, szükségessé teszik azok az európai uniós előírások és hazai jogszabályok, amelyek a képződő hulladék, illetve a lerakásra kerülő hulladék csökkentését, az újrahasznosítás arányának növelését tűzték ki célul.

A célok elérésére a társulás a 81 településen a következőket vezeti be, így minden lakos számára elérhetővé válik a szelektív hulladékgyűjtés:

  • 6.000 db komposztáló kerül kiosztásra, mellyel a háztartási hulladék jelentős részét alkotó zöld hulladék komposztálással  visszajut az élő környezet körforgásába.
  • A szelektív hulladékgyűjtő szigetek számát növelik így a Társulás területén további 110 db szelektív hulladékgyűjtő sziget kerül kihelyezésre azokon a településeken, ahol eddig egyáltalán nem volt szelektív gyűjtés, illetve ahol a szigetek cserére szorulnak. Az új szigetek, a meglévőkhöz hasonlóan, 3 frakció, a papír-karton, műanyag, illetve a fehér és színes üvegek gyűjtésére lesznek alkalmasak.
  • Bodrogkeresztúron, Sárospatakon, Sátoraljaújhelyen és Tokajban létesülnek hulladékudvarok, melyek egyben újrahasználati központként is funkcionálnak majd.
  • A létesítmények funkciói a következők lesznek:
    • a lakosság (esetleg intézmények) által behordott szelektíven gyűjtött hulladékok átvétele,
    • az átadott hulladékok mennyiségi és minőségi adatainak nyilvántartása,
    • a begyűjtött hulladékok rövid idejű szelektív tárolása (az elszállítás menetrendjétől függően),
    • a begyűjtött hulladékok rendszeres elszállításának szervezése hasznosító vagy ártalmatlanító telephelyekre.
    • az újrahasználati központokban használt cikkek más lakosnak történő átadására is lesz lehetőség. Az újrahasználat érdekében a 4 hulladékudvar mindegyikében külön zárt konténerben nyílik majd lehetőség a még funkciójában használható, de a tulajdonos által már megunt bútorok, háztartási eszközök, ruhaneműk leadására.
  • A házhoz menő gyűjtés bevezetésre kerül a teljes projektterületen 60 és 120 literes gyűjtőedényekkel ennek során a csomagolási papír, fém és műanyag kerül begyűjtésre.
  • A zöldhulladék gyűjtésbe bevont háztartások külön zsákokban gyűjthetik a zöldhulladékot, az áprilistól októberig terjedő időszakban.
  • Intézményi zöldhulladék gyűjtése során elsősorban a városi parkokban, közterületeken, közintézményeknél (pl. iskolák, óvodák, önkormányzat stb.) összegyűlő zöldhulladék kerül begyűjtésre, valamint a temetői zöldhulladék kerül még szelektív gyűjtésre.
  • A szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének hatékonyságát átfogó tudatformálási kampány kíséri. Az iskolai előadások, lakossági fórumok, interaktív tájékoztató programok, felvilágosító füzetek, brosúrák, távoktatási anyagok, tematikus rádió és televízió műsorok segítségével a 81 település minden lakosa az adott településen elérhető szelektív hulladékgyűjtési formáról és annak megfelelő használatáról értesülni fog.